
O psorijazi postoji mnoštvo informacija koje su često pogrešne ili nepotpune. Koliko dobro poznajete psorijazu? Svoje znanje možete provjeriti popunjavanjem upitnika. Neke od odgovora možete naći na našoj internetskoj stranici. Upitnik – koliko dobro poznajete psorijazu?
Ne, psorijaza je kronična, sistemska, upalna bolest koja ne utječe samo na kožu, budući da se upala može pojaviti i na drugim dijelovima tijela.
Psorijaza utječe na sve aspekte života oboljelih osoba. Bolest ima vrlo velik utjecaj na bolesnika, a teret bolesti oboljeli percipiraju jednako snažno kao i osobe koje boluju od zatajenja srca, kroničnih plućnih bolesti, srčanog infarkta, artritisa ili visokog krvnog tlaka. Sve navedene bolesti uvelike narušavaju kvalitetu života oboljelih osoba.
Psorijazi često prate i ostale pridružene bolesti. Kod osoba s psorijazom primijećena je povećana učestalost bolesti srca i krvnih žila, pretilosti, dijabetesa, visokog krvnog tlaka i kolesterola. Jedna od bolesti, najčešće pridruženih psorijazi je i psorijatični artritis, od kojeg boluje gotovo 30 posto osoba oboljelih od psorijaze.
Psorijaza se može pojaviti u bilo kojoj dobi, uključujući i djetinjstvo. Simptomi psorijaze se najčešće pojavljuju između 15. i 35. godine života.
Pri ljudeh z luskavico opažajo pogostejši pojav srčno-žilnih bolezni, debelosti, sladkorne bolezni, povišanega krvnega tlaka, holesterola in psoriatičnega artritisa.
Ne, psorijaza je imunološki posredovana bolest, koja nastaje zbog prekomjerne reakcije imunološkog sustava. Bolest nije zarazna i kontakti s oboljelim osobama nisu opasni.
Ne, psorijaza je imunološki posredovana bolest, koja nastaje zbog prekomjerne reakcije imunološkog sustava.
Psorijaza je približno jednako raspoređena između muškaraca i žena.
Ne, psorijaza se može pojaviti bilo gdje na tijelu. Najčešće se simptomi javljaju na vlasištu, koljenima, laktovima i trupu.
Diljem svijeta, od psorijaze boluje oko 125 milijuna ljudi, dok se za Hrvatsku procjenjuje da ima otprilike 70 tisuća oboljelih osoba. Općenito, psorijaza zahvaća oko 2 posto svjetske populacije.
Ne, upala se može pojaviti na koži ili drugdje. Kod otprilike 30 posto osoba oboljelih od psorijaze može se razviti i psorijatični artritis. Psorijazu često prate i ostale pridružene bolesti, poput bolesti srca i krvnih žila, debljine, odnosno pretilosti, dijabetesa, visokog krvnog tlaka i povišenog kolesterola.
Da, psorijaza je kronična, dakle neizlječiva bolest, ali danas postoje mnoge suvremene mogućnosti liječenja koje pomažu u kontroli bolesti. Prvi korak za uspješno rješavanje psorijaze je posjet obiteljskom liječniku, radi uočavanja znakova koji bi mogli ukazivati na bolest. Liječnik će potom poduzeti daljnje mjere i uputiti Vas dermatologu ako to bude potrebno.
Psorijaza je kronična, dakle neizlječiva bolest, ali danas postoje mnoge suvremene mogućnosti liječenja koje pomažu u kontroli bolesti.
Liječenje psorijaze nije moguće isključivo kremama, već je psorijazu potrebno postupno liječiti prema potrebama svakog pojedinog bolesnika. Svrha liječenja psorijaze lijekovima je smanjenje simptoma i upravljanje upalnim procesima u tijelu. Lijekovi pomažu u uklanjanju ljuski te usporavaju prekomjerno stvaranje stanica kože ili zaustavljaju upalni proces.
Psorijaza se većinom javlja u ciklusima. Osoba može bolovati od psorijaze tjednima ili čak mjesecima bez ikakvih simptoma. Bolest je u takvim situacijama potpuno neaktivna. Međutim, budući da je psorijaza kronična, odnosno neizlječiva bolest, simptomi se mogu pojaviti u periodima jačanja (pogoršanja) bolesti. Istodobno treba uzeti u obzir i osjećaj bolu u zglobovima, s obzirom da se psorijatični artritis može razviti kod otprilike 30 posto osoba oboljelih od psorijaze.

